PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=107836}

Krwawy obóz

Reazione a catena
5,6 805
ocen
5,6 10 1 805
5,9 7
ocen krytyków
Krwawy obóz
powrót do forum filmu Krwawy obóz

Nudnawo było?

ocenił(a) film na 5

Początek nawet obiecujący, jednak w miarę rozwoju akcji (może stosowniejsze byłoby użycie określenia ?niedorozwoju akcji?) film wiele traci. Największym minusem jak dla mnie był fakt, że już w pierwszej części filmu giną wszyscy obozowicze. I to giną z częstotliwością wystrzałów z karabinka maszynowego. Siłą rzeczy, po tym fakcie, musi zrobić się nudno. Treści nie będę się już czepiał, jako, że nie jestem zwolennikiem szablonowych utyskiwań. Chciałem jednak zwrócić uwagę na 2 aspekty techniczne. Pierwszym jest tragiczna praca kamery. Zanim widz się do tego przyzwyczai, może dostać ostrych zawrotów głowy. Drugi problem, to muzyka w ?Razione?. Wydaje się chybiona. Żadną miarą nie pasuje do filmu grozy, a bardziej wpisuje się w estetykę komedii epoki kina niemego. Plusem filmu są jedynie sceny gore. Choć z dzisiejszego punktu widzenia nieco śmieszne, to niewątpliwie dla początków lat 70tych, szytowe. Podsumowując: film średni, ze wskazaniem na ?nie?. Zastanów się, więc czy 2 (bo tyle naliczyłem) nawiązania do Piątku trzynastego są warte 80 minut wyjętych z życiorysu :)

ocenił(a) film na 7
Boora

Nawiązania do Piątku 13th ? Nie żartuj sobie. Jak już to Piątek 13 może nawiązywać i kopiować z
filmu M.Bavy, bo wyszedł 9 lat później ! Oczywiście nie gloryfikuje "Krwawego obozu",
bo Mario Bava kręcił lepsze filmy na przykład "Oczy szatana" 1960, "Black Sabbath" 1963 i "Kill, Baby, Kill!"1966,
które mają świetny klimat i atmosferę grozy.
Można powiedzieć, że ze stylu filmów Mario Bavy, które wymieniłem oraz
filmów Cormana takich jak np: Zagłada domu Usherów 1960 czy Studnia i Wahadło 1961 kilka dekad później
czerpali garściami azjaci tworząc swoje kino grozy - Krąg 1998, Klątwa 2002, Widmo 2004 itp


Często się mówi, że Halloween z 1978 i Piątek 13 z 1980 są prekursorami slasherów.
Jednak slashery powstawały znacznie wcześniej od nich.
Krwawy obóz 1971 imdb 6,7 reż.M.Bava
Torso 1973 imdb 6,6
Teksańska masakra piłą łańcuchową 1974 imdb 7,5 reż.T.Hooper
Głęboka czerwień 1975 imdb 7,7 reż. D.Argento
Alice Sweet Alice 1976 imdb 6,5
Suspiria 1977 imdb 7,5 reż. D.Argento
Wzgórza mają oczy 1977 imdb 6,4 reż. W.Craven
Eaten Alive 1977 imdb 5,4 reż. T.Hooper
Dopiero po nich powstały najsłynniejsze slasherowe cykle
Halloween 1978 imdb 7,9 i Piątek 13 1980 imdb 6,5

Oczywiście najlepszym rokiem slasherów jest 1981
Piątek 13 2, Halloween 2, My Bloody Valentine, Podpalenie, Tuż przed świtem,
Happy Birthday To Me, Zabójca Rosemary, Funhouse.






ocenił(a) film na 9
returner

Warto wspomnieć o innych slasherach też np: Dom przy cmentarzu 1981

ocenił(a) film na 7
Randomowy_Diss

Lucio Fulci by wtedy w formie - Siedem czarnych nut 1977, Zombie - pożeracze mięsa 1979, Miasto żywej śmierci 1980, Hotel siedmiu bram 1981, Dom przy cmentarzu 1981 :)

ocenił(a) film na 9
returner

Można wymienić jeszcze Nie chodź do lasu chociaż do średniak bardziej

ocenił(a) film na 7
Randomowy_Diss

Od tego reżysera widziałem jeszcze Nie torturuj kaczuszki 1972 oraz
Nowojorski rozpruwacz 1982

ocenił(a) film na 9
returner

Pamiętajmy o świetnym Terror Train

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones