PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=5103}

Dobry, zły i brzydki

Il buono, il brutto, il cattivo.
8,2 106 771
ocen
8,2 10 1 106771
8,7 26
ocen krytyków
Dobry, zły i brzydki
powrót do forum filmu Dobry, zły i brzydki

Koleś stworzył dwa najlepsze westerny w historii kina: "Dobry, zły i brzydki" oraz "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie".
Oto 3 rzeczy, które w westernach Leone uwielbiam najbardziej (kolejność przypadkowa):

1. Niesamowity klimat
2. Fantastyczna muzyka najlepszego kompozytora jakiego stąpał po tej ziemi - Ennia Morricone.
3. Długie, wciągające sekwencje

Nikt nigdy nie nakręci lepiej zrobionego obrazu tego gatunku, co dzieła Sergio.

ocenił(a) film na 10

Racja, sam nie lubię tego gatunku, ale jego filmy są po prostu genialne. Klimat który wciąga od początku i trzyma do końca. Dobry, zły i brzydki to po prostu arcydzieło westernu.

ocenił(a) film na 10

Wszystko by się zgadzało gdybyś nie zapomniał o Za kilka dolarów więcej:)
Według mnie to właśnie Za kilka dolarów więcej i Dobry, zły i brzydki to najlepsze westerny w historii kina (i jedne z najlepszych filmów w ogóle). Pewnego razu na Dzikim Zachodzie jednak trochę słabszy od tej dwójki (chociaż również genialny). Umieściłbym go na trzecim miejscu.
A tak poza tym to szkoda że tak szybko odszedł Sergio Leone. Mam wrażenie że jeszcze miałby coś do powiedzenia.

użytkownik usunięty
MishaPl

No, tak... Jak mogłem nie wspomnieć o "Za kilka dolarów więcej"!? To też arcydzieło spaghetti westernu, chociaż "Pewnego razu..." moim skromnym zdaniem jest... lepsze ;)

ocenił(a) film na 10

Według mnie Leone zrobił już wszystko w trylogii dolarowej. Za kilka dolarów więcej i dobry, zły i brzydki są absolutnie doskonałe. W Pewnego razu na Dzikim Zachodzie robi to samo tylko już przy wyższym budżecie i już z wyższej pozycji w środowisku. Chociaż wszyło oczywiście rewelacyjnie.
No i jeszcze jeden argument. Jednej rzeczy Pewnego razu na Dzikim Zachodzie brakuje - Bezimiennego. Postać wykreowana przez Eastwooda jest tak rewelacyjna, iż stanowi osobną atrakcję filmu.
Przyznaje że mówię to jako wielki fan Eastwooda. Jeżeli miałbym wymień ulubioną osobę w cały kinie to nie zastanawiałbym się ani sekundy - zdecydowanie Clint Eastwood. I nawet nie chodzi tu o same umiejętności. Aktorem jest według mnie dobrym (w swojej niszy świetnym), reżyserem natomiast bardzo dobrym. W obydwu tematach są od niego lepsi. Jednak tu chodzi o obraz całości. Clint to coś więcej niż składowa poszczególnych elementów. To chodząca definicja magii kina. Dla mnie postać posągowa.
I żeby nie było niedomówień, jeszcze raz powtórzę - Pewnego razu na Dzikim zachodzie również genialnym filmem jest.

ocenił(a) film na 10

Ja bym dorzucił jeszcze Bez przebaczenia. Moim zdaniem świetnie dopełnia trylogię- mimo że nie jest z nią powiązany fabularnie- świetnie pokazuje zmierzch Dzikiego Zachodu i rewolwerowców. Może nie jest to już klasyczny spaghetti western ale klimat (chyba głównie dzięki Clintowi) jest bardzo podobny. Brakuje chyba tylko muzyki Morricone :D

Świetny film, rewelacyjna muzyka, bardzo dobra gra. Dobrze spędzone 3 godziny w niedzielne popołudnie.
Brakowało mi skwaszonych min Clinta, który jest w tym najlepszy. Trzymająca w napięciu ostatnia scena filmu, w której zastanawiałem się czy w ogóle będę w stanie pozytywnie ocenić film a raczej czy w ogóle będę w stanie go ocenić, ale wszystko poszło dobrze jak na dobrego Blondasa przystało.

Ale muzyka naprawdę dodaję produkcją Leone pozytywnego kopa.

ocenił(a) film na 10

A tak poza tym to znacie lepszy duet reżyser-kompozytor niż Leone-Morricone? Według mnie nawet Spielbergi-Williams wymiękają.

użytkownik usunięty
MishaPl

Mam dokładnie takie samo zdanie :) Nawet Spielberg z Williamsem powinni buty pucować dla Leone oraz Morricone.

ocenił(a) film na 10

Aż tak mocno to bym się nie posuwał. O żadnym pucowaniu nie może być mowy:)
No ale w ogóle trudno sobie wyobrazić jednego bez drugiego i ciężko powiedzieć kto komu więcej zawdzięcza. Mówisz Leone, myślisz Morricone; mówisz Morricone myślisz Leone.

użytkownik usunięty
MishaPl

No faktycznie. Z tymi pucybutami strasznie przesadziłem ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones